Turistlerin Otel Seçimini Etkileyen En Önemli Faktör Ne ?

10 binden fazla otel müşterisi ‘’Gerçek Hijyen ‘’ diyor. Otellerin yeniden tercih edilebilirliğini sağlayan en önemli unsurun ‘ temizlik’ olduğu açıklandı.

Otellerde Gerçek Hijyen Nasıl Olmalıdır ? Otellerde Yatak Temizliği Nasıl ve Kimler Tarafından Sağlanmalıdır ? Check Out Oda Temizliği Nedir? hepsi ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin…

Otellerde Yatak Temizliği

Modern dünyanın yaşam ve çalışma biçiminde, özellikle gelişen teknoloji ve ulaşım imkanları ile milyonlarca insan iş, tatil ya da gezi amaçlı dünyanın bir yerinden diğer yerine seyahat etmektedir. İnsanlar seyahat etme sebebi her ne olursa olsun ister iş, ister gezi, ister tatil konaklama ihtiyacı duyar.

Tabi konaklayacakları tesis seçimlerinde ise başlıca kriterler ararlar. Yapılan anketlerde insanların konaklayacakları tesis seçiminde otellerin estetik görünümünden çok özellikle temizlik ve hijyen kriterlerine dikkat ettiği görülmektedir. Konaklama tesislerindeki temizlik ve hijyenden, müşteri memnuniyetini ve tesisin yeniden tercih edilebilirliğini sağlamak ise siz otel müdürleri ve otel işletmecilerine düşen titiz, yorucu ve zorlu bir iştir.

Bizler biliyoruz ki bir otel için yapılması gereken en önemli işler, müşteri memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutmaktır. Bu da arz edilen hijyen konusunda misafirlerinizin taleplerini gerçekleştirmek, onlara evlerindeki rahatlığı ve huzuru hissettirecek sağlıklı ortamlar hazırlamakla mümkündür. Bu nedenle kurumsal işlere , kurumsal ve profesyonel çözümler sunmak için hizmetinizdeyiz.

Koltuk Temizliği
Koltuk Temizliği

Otellerde Gerçek Hijyen Nasıl Olmalıdır ?

Yılda milyonlarca misafirin ağırlandığı otellerde hijyen yalnızca mutfak, havuz, spa, odalar, lobby vb. gibi alanlarda kat görevlilerinin yaptığı günlük temizlikten ibaret değildir. Milyonlarca insanın ağırlandığı ve temas ettiği konaklama alanlarımız da sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlamak detaylı ve profesyonel temizlikten geçmektedir.

Detaylı ve profesyonel temizlikten bahsettiğimizde ve bunu bir sıralamaya koyduğumuzda ilk önceliği otellerdeki yatak temizliği almaktadır. Otelleriniz de konuklarınızın güvenli, sağlıklı ve keyfli bir tatil geçirmeleri için yatak temizliği ve gerçek yatak hijyeni konularına önem göstermelisiniz. Yataklar enfeksiyona en çok sebebiyet veren eşyalarımızdandır. Yataklarımıza herkes içinde çeşitli deri döküntülerinin de yer aldığı kendi florasını bırakır. Bunlar aracılığıyla, çeşitli enfeksiyon ya da bulaşıcı hastalıklar bir kişiden diğerine geçebilir. Bunlar dışında yataklarda birçok bakteri, mayt ve virüs hücreleri barınır. Bu gözle görülemeyecek kadar küçük ama sayıca milyarlarca olan mikroorganizmalar hem sağlığımızı tehdit ediyor hem de kaliteli bir uyku uymamıza engel oluyor. Yani yatak temizliği yalnızca house keepinglerin yaptığı check out temizliğinden ibaret olmamalıdır.

Özellikle işletmenin geçirdiği en yoğun dönemlerden sonra mutlaka profesyonel yatak temizleme hizmetine başvurması, hijyenik yatak temizliği için şarttır.

Check out Oda Temizliği Nedir ?

Yukarıda check out oda temizliğinin yeterli olmadığından bahsetti. Şimdi nedenlerinden bahsedelim.

Türkçe karşılığı çıkış yapmak anlamına gelen check out, turizm otelcilikte kullanılan terimlerden biridir. Otellerde check in yapan, yani otele yeni gelmiş müşterilerle ilgili belirli ön hazırlıklar ve temizlik işlemleri yapıldığı gibi, boşalan odalarda da belirli prosedürlerin uygulanması ile temizlenerek, bir sonraki müşteri için hazır hale getirilmesidir. Bu yapılan temizlik uygulamalarına check out temizliği denir.

Check out oda temizliği aşamalarından bahsedersek; kullanılmış yatak takımları toplanır, odanın çöp kutusu boşaltılır, bardaklar gözden geçirilip yenilenir, banyo ve tuvalet hijyen esaslarına uygun olarak temizlenir, temiz yatak takımları ile usulüne uygun yatak hazırlanır, zemin, halılar ve mobilyalar temizlenir yani sağlıklı bir ortam için günlük yapılması gereken rutin uygulanır. Fakat takdir edersiniz ki hijyenik ve profesyonel yatak temizliği için bunlar yeterli değildir.

Zamanla yatak ve koltukların içlerine işleyen mayt, kötü koku, ölü deri hücreleri, bakteriler vb. birçok mikroorganizmalar yalnızca bezle silerek ya da süpürülerek yok edilemez. Özellikle bezle silme işlemi uygulamak, kirleri daha derine iterek kalıcı hale gelmesine sebebiyet verir. Bu nedenle otellerde yatak temizliği ve hijyenik yatak temizliğine çok fazla dikkat edilmeli ve kesinlikle profesyonel yatak temizliği hizmeti alınmalıdır.

Temizlik hastası ekibi olarak otellerde hijyen önlemlerine detaylı bir bakış getiriyoruz. Kurumsal işlerinize kurumsal çözümler bulmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Deneyimli personelimiz ve özel yıkama makinelerimiz ile hizmetinizdeyiz.

Unutmayın; Otel müşterisinin kalbine giden yolun kaliteli hizmetten geçtiği bir gerçektir.

Koltuk Temizliği
Koltuk Temizliği

Otellerde Yatak Temizliği Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Otellerde gerçek yatak hijyeninden bahsediyorsak eğer yatak temizliği kesinlikle profesyonel yatak temizleme şirketleri tarafından deneyimli kişiler tarafından sağlanmalıdır.

Otellerde yatak temizleme işlemini en hijyenik şekilde nasıl sağlıyoruz? Öncelikle yüksek vakum gücüne sahip özel profesyonel işler için kullanılan makinemiz ile yatak üzeri süpürülerek yüzeyde bulunan tozlar üstten temizlenir. Daha sonra içinde özel solüsyonumuzdan bulunan ekipmanımız ile düşük miktarda su kullanılarak yatak yıkama işlemi gerçekleştirilir. Çünkü yatak temizliğinde ıslatma işlemi çok önemlidir. Kesinlikle bilinçli ekip ve profesyonel ekipmanlar tarafından sağlanmalıdır. Islatma işlemi sayesinde dipte olan kirler yukarı çıkmaya başlar. Islatma işlemi sırasında yatağa verdiğimiz temiz suyu yüksek vakum gücüne sahip makinemiz ile kirli su olarak makine haznesine geri çekeriz. Böylece en derinlerdeki kirler bile yok edilmiş olur. Yatak yüzeyine dezenfektan sıkılarak daha uzun süre korunması sağlanır. En son işlem olarak yatakların alt yüzeylerine Temizlik Hastası etiketleri yapıştırılır. Bu etiket üzerinde yatağın hijyen olduğunu gösteren yatak temizliğinin gerçekleştirildiği tarih vb. ibareler yer alır.

Siz kalitenizi ve müşterilerinizin memnuniyetini arttırın bizler bu süreçte yanınızda olalım.